Sporthandels treor gör nu sin sista APL-period, slutpraktiken. Eleverna ska också tillsammans med sitt gymnasiearbete visa att de är redo för ett yrke i branshen, visa att de har de grundkunskaper och kompetenser som krävs för att ta anställning på en arbetsplats och naturligtvis utifrån det fortsätta att lära sig mer och utvecklas. Fullärd blir man ju aldrig!
Eleverna kopplar praktiken till sin examinerande del av gymnasiearbetet på olika sätt; Några introducerar nyanställda, några kör clinics på plats, några (som dragit till Åre) dokumenterar med foto och film och redovisar när de kommer tillbaks till skolan. Andra har valt att skriva en skriftlig rapport som gymnasiearbete, vilken också kommer att redovisas muntligt i skolan. Alla handledare ute på arbetsplatserna har en extra viktig roll denna sista praktik där de har också har ansvaret som medbedömare till elevens betyg i gymnasiearbetet.
Mycket glädjande att åka runt och se och höra ett gäng sporthandlare som utvecklats enormt under tre år och som får så mycket beröm från sina handledare och kollegor, OCH som i flera fall lyckats skaffa extrajobb i branschen.
- Marcus på Team Sportia Bergviksrondellen bestämde sig för att bli bra på cykel. Här hårdträning med montering.
- F.d. elev Emma är en bland de i personalen på Intersport City som handleder Christoffer på sista praktiken.
- Gustav testar XXL Sport och Vildmark, hamnade på avd Sport och valde att fokusera på fotbollsskor.
- Tobias sökte sig till XXL Sport och Vildmark för att utveckla sina kunskaper inom segmentet running.
- Malin jobbar hårt på Intersport Bergvik. Här framför favoritavdelningen.
- Johan flyttade med skidorna ut på Stadiums lager och körde sin clinic/ gymnasiearbetesexamination där.
- Josefine gör ett kanonjobb på sista praktiken på Stadium, Bergvik.
- Hampus demonstrerar dubbelexponering.







